انتخاب همسر (نكته هاي جواني )

ضرورت و فوايد ازدواج

ضرورت و فوايد ازدواج

مجلس دوم

 در ادامه بحث ضرورت و فوايد ازدواج به چند حديث از اهلبيت پيامبر مکرم اسلام اشاره مي شود:

پيامبر اکرم  عليه و آله السلام مي فرمايند: در هاي آسمان چهار موقع گشوده مي شود: 1- به هنگام باريدن باران 2- وقتي که فرزند به چهره پدر و مادر مي نگرد. 3- زماني که در خانه کعبه را باز ميکنند. 4 – در وقت اجراي عقد نکاح .

پيامبر اکرم " صلي الله عليه و آله" مي فرمايند : هر کس در ابتداي سنين جواني ازدواج کند شيطان فرياد مي کند : اي واي ! اي واي ! دو سوم دين خود را از شر من حفظ کرد. و فرمودند هر که ازدواج کند نصف دينش را باز يافته و از خدا در باره نصف ديگر پروا کند.

امام صادق عليه السلام فرمودند: دو رکعت نماز فرد متاهل از هفتاد رکعت نماز فرد مجرد بهتر است.

امام رضا عليه السلام  فرمودند : چون خواهي ازدواج کني از خدا خير بخواه ، سپس اقدام کن ، دو رکعت نماز بگذار و دست ها را به در گاه خدا بالا بر و بگو: خداوندا ! من در انديشه زناشويي ام ، همسري برايم فراهم کن که خوش اخلاق ، پاکدامن ، نگهدار مال و آبرو ، زيبا و فرزند آور باشد.

موانع ازدواج

وقتي صحبت از ازدواج و فوايد آن مي شود عده اي با خود فکر مي کنند براي کساني که ضرورت ازدواج را مي فهمند اما امکان ازدواج فراهم نيست چه بايد کرد . همانطور که در قرآن کريم مي فرمايد: و انکحوا الايامي منکم و الصالحين من عبادکم و امائکم ان يکونوا فقراء  يغنهم الله من فضله و الله واسع عليم : افراد مجرد  و غلامان و کنيزان شايسته خود را همسر دهيد ، چنانچه فقير باشند خداوند از فضل خود آنان را بي نياز مي کندو خدا صاحب وسعت و بسيار داناست. نور 24

در ادامه همين آيه مي فرمايد:  واليستعفف الذين لا يجدون نکاحا حتي يغنيهم الله من فضله

و بايد طلب عفت کنند کساني که امکان ازدواج را نميابن تا اينکه خداوند آنان را از فضل خود بي نياز کند.

ازدواج يک امر ساده و يک نياز طبيعي است که تنها امري که در آن اهميت دارد دقت در انتخاب يار و همراه هميشه زندگي است و بسياري از مسائلي که به غلط مانع ازدواج شده باعث اشتباه در انتخاب يا تاخير بيش از حد و يا از دست دادن امکان ازدواج مي شود.به چند مورد از موانع اشاره مي شود:

1-      عدم در آمد مالي براي مرد

گرچه فقر و تهيدستي امريست دردناک اما همه افراد در اين مورد يکسان نيستند .عده اي بالقوه اين امکان  را دارند ولي به دليل اشتغال به تحصيل يا شرايط خاص اجتماعي هنوز مشغول به کار نشده اند که در صورتي که اين فرد واقعا اهل کار باشد و بهانه هاي بيهوده يا سليقه هاي خيلي خاص در انتخاب نوع کار در ميان نيست عذر او پذيرفته و مي توان در مدت  بعد از عقد براي اشتغال اقدام کرد.

2-      ادامه تحصيل

با مطرح شدن ازدواج هاي دانشجويي و همکاري خانواده هاي دو طرف براي  فراهم کردن ازدواج و مخارج بعد از آن ، پايين آوردن سطح توقع خانواده ها در مسائل مالي، درک وضعيت درس و امتحان و محدود کردن مهماني ها و فعاليت هاي وقت گير مي توان در بهترين ايام جواني فرصت هاي خوب را از دست نداد و اقدام به انتخاب همسر نمود.دختر و پسر هم بايد موقتا از منزل شخصل و تجملات و جهيزيه سنگين چشم پوشي نموده و راضي شوند که مدتي را در منزل خانواده دختر يا پسر اتاقي داشته باشند و زندگي ساده اي را بدون مسئله فرزند آغاز نمايند و در کار هاي منزل با هم همکاري و در مسائل سليقه اي و اخلاقي انعطاف و آرامش کامل داشته باشند.نمونه هاي بسياري به اين طريق زندگي مشترک خود را در بهترين ايام عمر آغاز نموده و پس از اتمام  اين دوران زندگي مستقلي را در پيش گرفته اند.

3-      خدمت سربازي

اگر رسومات ازدواج را امري فوق العاده نبينيم و هدف اصلي ازدواج را مد نظر قرار دهيم با تدابيري نظير عقد موقت که مخارج زن بر عهده مرد نيست زمينه شناخت و ارتباط بيشتر يک زوج در اين دوران مهيا تر است تا با آرامش حاصل از سر و سامان ازدواج  ارتباط محدودي را در اين دوران برقرار کنند تا اين مسئله نيز زمان خود را طي کند.

4-      نداشتن مورد مناسب براي ازدواج

اين مورد عوامل مختلفي دار که اغلب به دليل سخت گيري و توجه به امور غيرحقيقي و از دست دادن فرصت هاست.

به خاطره اي در اين زمينه توجه فرماييد: دوستي داشتم دختر خانمي حدودا 32 ساله بسيار زيبا متدين تحصيلکرده معلم تربيتي با خانواده اي آبرومند و متشخص و شرايط مالي و اجتماعي خوب که خواستگاران بسيار بسيار زيادي داشت. اما به طور جد گله مند بود که چرا خداوند به من کمک نمي کند و اگر کسي مي آمد که حداقل هاي لازم را هم داشت من قبول مي کرد . خود من چند نفر را که افرادشايسته و با خانواده اي بودند به او معرفي کردم اما با برخوردي متعجبانه فرد را به ديد بسيار تحقير آميز مي نگريست و مي گفت اگر من بخواهم اين چنين آدمي را به خانه راه بدهم  خانواده به من چه مي گويند؟

بدين منوال گذشت تا روزي که واقعا به گله و شکايت گريه مي کرد که خدا به من کمک نمي کند. من که دلم برايش مي سوخت قرآن را باز کردم تا از خدا بپرسم چرا براي او کاري نمي کند؟ اين آيه آمد: ما رسولان را يکي پس از ديگري فرستاديم ولي آنان تکذيب کردند!

به همين صورت پيش رفت تا اينکه با بدبيني که به خدا و خلق خدا در او رشد کرد چادر را کنار گذاشت ، هر از گاهي به دروغ به اطرافيان مي گفت که نامزد من فرانسه تحصيل مي کند ،ماشين نامزد من فلان مدل است و ... ارتباط خود را با دوستان قبلي قطع کرد . در شناسنامه خود دست برد و سنش را ده سال عقب کشيد و .......

اکنون همان افرادي که به او معرفي کرده بودم شادترين مرفه ترين و شيرين ترين زندگي ها را در سايه ايمان و معنويت و با داشتن چند فرزند ادامه مي دهند.

لازم به ذکر است که افرادي به دليل نقصان در وضعيت مالي خانواده ، زيبايي  و يا توجه بيش از حد به تحصيل و تمام کردن ليسانس و کنکور فوق ليسانس و دکتري و بالاتر رفتن شرايط و توقعات و از دست دادن فرصت هاي طلايي اکنون در سنيني هستند که نگران امکان ازدواج خود   اند.

اگر فکر کنيم که از زندگي جز آرامش و امنيت و رشد و  همدلي  چه مي خواهيم اينچنين با ازدواج برخورد نمي کنيم.

اگر انسان آمادگي هاي لازم را در خود ايجاد کند و در اويل جواني به اين امرفکر کند و اهتمام خود را در اين مسير  داشته باشد و ملاک هاي واقعي انساني را در نظر بگيرد تمام عوامل جهان به حول و قوه الهي  در مسير نيل او به هدف مقدسي که دارد قرار خواهد گرفت و اين مسئله در ساير اهداف انسان نيز اينگونه است. يهدي من يشاء و يضل من يشاء :  هدف گيري جدي انسان به هر سمتي باشد خداوند به او کمک خواهد کرد.                       لا حول و لاقوه الا بالله

تذکراتي به جوانان : 

نگاه کردن به فيلم ها و  استفاده ازموسيقي هاي  تحريک اميز ، پوشيدن لباس هاي نايلوني که الکتريسيته ساکن در بدن ايجاد مي کند ، خوردن زياد غذا و استفاده از ادويه جات محرک  ، تمرين نکردن ارتباط سالم و صميمي با محارم مثل برادر ،پدر ، دايي  ، عمو دست دادن مصافحه کردن درد دل کردن و شناخت بدست اوردن از طرق مشروع باعث مشکلات  جسمي و اخلاقي در اين رابطه مي گردد.

 عفت خود را نگه داريد   ، خود را در معرض برخورد هاي مکرر ، نگاه،  صحبت ، خلوت  يا شوخي با  نامحرم قرار ندهيد ، تا به عشق هاي خانمانسوز و بي منطق و  مشکلات سخت علاج  و لاعلاج دچار نشويد .  

نهايت کار کساني که نفس خود را در اين امور به بهانه لزوم  شناخت و ارتباط عادي و دل پاک داشتن و غيره  رها ساخته اند از دست دادن ذخيره هاي عاطفي و رواني لازم براي تشکيل کانوني پر جاذبه و گرم  برخورد کردن با انواع نامردي ها و سوء استفاده ها و دچار شدن به انواع افسردگي و بدبيني نسبت به ازدواج و کلا" جنس مخالف بوده است. 

رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمودند: عليکم بالعفاف و ترک الفجور : عفت و ترک انحراف را به شما توصيه مي کنم.

امام صادق عليه السلام فرمودند: نظر کردن به نامحرم  مسمومي است از جانب شيطان ، هرکس نگاه به نامحرم را براي رضاي خدا ترک کند خدا آرامش و ايماني به وي عطا خواهد کرد تا طعم لذيذ ايمان و بچشد.

اگر فکر انحراف اميزي به ذهن شما خطور کرد با کمک گرفتن از ذکر م<ثر و پر فضيلت صلوات و ذکر هاي ديگر توجه به خدا را در خود تقويت کنيد و با اشتغال به کار هاي مفيد اوقات خود را غني سازي نماييد.

با وضو گرفتن و خواندن دو رکعت نماز کنترل نفس و ازدواجي شايسته را از خداوند استمداد کنيد.

متين و با وقار باشيد. پوشش و برخورد اسلامي را به کاملترين شکلش رعايت کنيد ، در انتخاب دوستان اهل رعايت  تقوي تلاش کنيد و پاي تعريف هاي افراد اهل گناه و لا ابالي ننشينيد که :

 مجالست با بدان موجب بدبيني به نيکان مي گردد.  ( حديث)

امير المومنين عليه السلام مي فرمايند: با اهل خير همنشين باش تا از آنها شوي و از اهل شر دوري کن تا از آن ها دور گردي .

مقدمات ازدواج:

ايام جواني را مغتنم دانسته از بهترين کلاس ها و فعاليت ها و مطالعات پيگيري که در طي زندگي مي توانند مفيد باشند بهره بگيريم و از گذراندن ساعت هاي  جبران ناپذير و گرانقدر جواني در سرگرمي هايي که مشکلي را از دنيا و آخرت مان حل  نخواهد کرد  بپرهيزيم.  در قيامت انسان قدم از قدم بر نمي دارد مگر اين که از او مي پرسند جواني ات را در چه راهي صرف کردي؟

·       خودشناسی ، خودسازی

 

بهترين امري که قبل از ازدواج بايد به آن پرداخت  خود شناسي و تکميل و اصلاح خود است. اکثر جوانان مايلن در بحث ازدواج به مسئله شناخت طرف مقابل و نحوه همسر يابي موفق پرداخته شود.

 آيا بدون در نظر گرفتن اين که اين " من " کيست مي توان کفو او را پيدا کرد و بدون اصلاح مشکلات فکري و اخلاقي  "من" مي توان اميد پايه ريزي زندگي اي سالم و برقراري ارتباطي شايسته  و قدر شناسي و  بهرمندي از بهترين همسر دنيا را داشت؟

نمونه هاي بسياري را در اطرافيان خود مي بينيم که افرادي با داشتن بهترين همسر  زندگي نابسامان ناامن  و ناموفق براي خود و فرزندانشان را پيش رو دارند و افرادي با داشتن مشکل دار ترين همسر با حفظ و تقويت ارزش هاي دروني خود افرادي موفق ، کمال يافته ، آرام و خوشبخت اند.

"  زيبايي در نگاه تو است.  "

به اندازه اي که فرد تنهايي هاي خود را معنا بخشيده و از آن استقبال و استفاده مي کند " من " او و هويت او شکل يافته و ارزشمند است. در يک جلسه خواستگاري در حضور جمع از عروس و داماد جداگانه پرسيديم : اگر قرار باشد يک ماه کاملا در منزل بمانيد چه کار هايي انجام مي دهيد ؟ پاسخ به اين سوال براي فرد مجرد و متاهل ما نشانگر معني دار بودن وجود خود است . اغلب افراد هويت خود را در جمع مي شناسند و صرفا براي اينکه از تنهايي خسته و پوسيده نشوند اقدام به اشتغالات مختلف در خارج از منزل مي کنند. بعضي از مردان ما جز روزنامه خواندن ، تلويزيون ديدن يا خوردن و نوشيدن کاري را در خانه بلد نيستند.فهرستي از کار هاي خوبي که مي توان در خانه انجام داد تهيه کنيم . تا اهل بيت نشويم پيرو خاندان اهلبيت عليهم السلام نخواهيم شد.

اين روح سرگردان نياز به بيتوته اي سازنده دارد تا او را شير روز و زاهد شب تربيت کند.

" چشم ها را بايد شست "

ببينيم که از کجا آمده ايم در اين دنيا چه مي کنيم و به سوي کدام مقصد در حرکتيم و چقدر نيازمند توشه داشتن و اصلاح حرکتيم ؟

ببينيم که آنکه محبت مي کند ، مشکلات را نديد مي گيرد ،عذر خواهي مي کند ، کار مي کند ،  مطالعه مي کند ، تميز مي کند ، با شايستگان و دانايان مشورت مي کند ، گوش مي دهد ، نگاه مي کند ، ياد مي گيرد ، کمک مي کند  ، لبخند مي زند وخوبي و زيبايي مي بيند و ابراز مي کند و تذکرات اصلاحی را به جا و شیرین مطرح می کند هر لحظه بالا مي رود  .

و آنکه بي مهري مي کند ، قهر مي کند ، سخت مي گيرد ، عذر خواهي نمي کند ( رو نمي دهد ) ، از کار ها به نوعي فرار مي کند ، مطالعه نمي کند ، ياد نمي گيرد ،  کمک نمي کند ، مشورت نمي کند و کلمات مهر آميز به زبان نمي آورد ، نق می زند ، گله می کند و فقط ايراد و بدي مي بيند و ابراز می کند هر لحظه در حال پايين رفتن است .

 براي اين پايين رفتن از يکديگر سبقت نگيريم ، اگر چه اکثر اطرافيانمان اينگونه رفتار کنند و ما را به چنين رفتار هايي تشويق کنند.

خوشا به حال آن کسي که توجه به عيوب خود او را از پرداختن به عيوب ديگران باز داشته است.( حديث) این در مقام شناخت و اصلاح خود و توانایی در ایجاد زندگی آرام و کم توقع است .این روایت در مقام شناخت طرف مقابل نیست.

با بدبینی انتخاب کنید ،  با خوشبینی زندگی کنید

ازدواج عاقلانه ، زندگی عاشقانه

کسانی که به این نوع نگاه دست نیافته و اینطور زندگی را تجربه نکرده اند می گویند : اینقدر سازگار بودن دیگران را در اشتباهاتشان جری تر می کند. ما اساسا موظف به اصلاح خود و رشد و تکامل خود  و پر بار کردن نامه عمل خود هستیم و اگر کاری برای اصلاح دیگران نیز انجام می دهیم فقط به جهت وظیفه امر به معروف و نهی از منکر وبهتر پیمودن مسیر ی است که با همراهی اطرافیان بهتر و سریعتر پیموده می شود.

جمله زیبایی را در یکی از کتاب های مربوط به مهندسی ذهن NLPخواندم:

شاید دیگری سزاوار بخشیدن نباشد اما تو شایستگی و لیاقت آن را داری که آرام نفس بکشی و راحت زندگی کنی . پس با بخشیدن دیگران و پذیرفتن " نه تحمل کردن " اشکالات نهادینه شده در وجود افراد ، تنها کمکی به خود می کنیم تا بتوانیم خنده هایی شیرین و مصاحبتی گوارا با همگان داشته باشیم . کسی که مشکلات را به دید مشکل می نگرد و با تلاش خود صرفا آنها را تحمل می کند از زندگی لذت نمی برد و در تکرار های بعدی و بعدی بالاخره تحمل خود را از دست می دهد . یا از درون می ترکد و به انواع بیماری های جسمی و روانی مبتلا می گردد و یا با کوچکترین رفتار قابل توجیه طرف مقابل به نحو زننده ای همه حساب های گذشته را یک جا تسویه خواهد کرد.

 

معیار های انتخاب:

 

+ جوان امروز ; ٥:٤٠ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ امرداد ،۱۳۸٤
comment نظرات ()